Посета изложби „Упознај електрохемију кроз Београдску школу електрохемије“

Ученици I3 разреда су 15.9.2020. са наставницом Емилијом Станчић Вучковић посетили  изложбу „Упознај електрохемију кроз Београдску школу електрохемије“ у Галерији науке и технике САНУ. Kако је 2020. година у Србији проглашена за Годину електрохемије ово је била јединствена прилика да се упознају са значајем електрохемије. Ученике је кроз изложбу провела коаутор изложбе др Мила Kрстајић Пајић, она их је упознала са значајем електрохемије, њеном применом у свакодневном животу као и са пионирима из ове области у Србији. Први део изложбе, открива шта је електрохемија и представља њене области, док је други део посвећен историји ове науке, настанку и развоју београдске школе електрохемије, као и људима који су њени оснивачи и најзначајнији представници, ученици су могли да виде уређај за пречишћавање воде, електрични бицикл, галванске елементе, као и уређаје за које су електрохемичари добили Нобелове награде. Ова изложба је пројекат промоције науке више научних уинституција. Финансиран је од Центра за промоцију Науке, и један је од облика обележавања 2020. као Године електрохемије у Србији. Циљ пројекта је промоција електрохемије. Електрохемија је једна од ретких научних дисциплина у којој је Србија глобално позната. То потврђује и чињеница да је Београд изабран за домаћина 71. годишњег састанка Међународног електрохемијског друштва, од 30. августа до 4. септембра ове године. Због пандемије изазване Kорона вирусом изложба је постала центар обележавања Године електрохемије у Србији. Посета је организована уз придржавање мера заштите.