ГРИН ФЕСТ у нашој школи

Тринаести Међународни фестивал зелене културе – ГРИН ФЕСТ одржан је онлајн (као и претходне две године), од 21. до 25. новембра 2022. Захваљујући љубазности организатора фестивала, који су нам, као вишегодишњим посетиоцима истог, послали обавештење о одржавању, програм фестивала и приступне линкове, били смо у могућности да у школи одгледамо неке од овогодишњих филмова.

Филмове су гледали ученици следећих одељења:

1/1 и 1/2 са наставницом Катарином Венгрин, дугометражни филм „ Драга будућа децо“ чија су тема протести за социјалну правду, демократију и против климатских промена

1/3 са наставницом Емилијом Станчић Вучковић, два дугометражна филма „ Рат са пластиком“ и „Море соли“ ( тема другог филма је експлоатација литијума и борба активиста против исте у области језера Ујуни у Боливији, које је највећа резерва литијума на свету)

2/2 са наставницом Татјаном Тодоровић,  дугометражни филм „Рат са пластиком“

2/3 са наставницом Татјаном Тодоровић,  дугометражни филм „Једном када сазнаш“ који се бави могућим начинима спречавања пропасти ка којој иде наша цивилизација, а са наставницом Емилијом Станчић Вучковић,  дугометражни филм „Рат са пластиком“

2/4 са наставницом Катарином Венгрин, филм средњег метра „Нема више птица“ о сечи шуме у околини Суботичке пешчаре и краткометражни филм „Чирибикуете“ о истоименом националном парку у Колумбији

4/3 са наставницом Татјаном Тодоровић,  дугометражни филм „Фабрика пандемије“ који истражује како сеча шума, индустријско сточарство и промена климе доводе до настанка нових изазивача болести, које могу бити фаталне по људски род

Сви ученици школе су, иначе, били упознати са одржавањем фестивала и могућношћу да филмове гледају на сајту Грин Феста, тако да су неки одгледали филмове од куће.

Филмови са Међународног фестивала зелене културе прилагођени су свим узрастима, али су посебно значајни за младе људе, јер покрећу размишљања  о опстанку и смислу живота на Планети и подстичу појединце да се укључе у акције које ће постојећим друштвима и Земљи у целини донети неопходне промене. Као такви, представљају драгоцену допуну садржајима наставних предмета и инструмент за развијање међупреметних компетенција.

РАТ СА ПЛАСТИКОМ

Наши ученици су имали ексклузивно право гледања филма јер је број пројекција у Србији у оквиру школског програма Греенфеста за овај филм био само 1000. Филм је имао за циљ да ученицима приближи наставне јединице из Познавања материјала и Органске хемије и укаже на велики проблем све веће производње и употребе пластике.

„Упркос напорима широм Америке да се смањи употреба пластике и растућа криза загађења океана, индустрија пластике убрзано повец́ава нову производњу и промовише познато решење: рециклажу. Али процењује се да никада више од 10% произведене пластике није рециклирано. Документарац „Рат са пластиком“, у продукцији ФРОНТЛИНЕ и НПР, открива како су произвођачи пластике деценијама јавно промовисали рециклирање, упркос приватном изражавању сумње да би широко распрострањено рециклирање пластике икада било економски одрживо.“

МОРЕ СОЛИ

Филм је имао за циљ да ученицима приближи начин експоатиције литијума и његову све већу улогу у савременом свету. „Језеро Ујуни у сиромашној Боливији представља највећу резерву литијума на планети. Језеро за локалну заједницу има велики значај и локални активисти не желе да га предају у руке индустријских магната на експлоатацију.“

Захваљујемо организаторима Фестивала и надамо се да ћемо следеће године програм пратити уживо, у Дому омладине, као у време пре пандемије.